WOP
Aktualności
Change version
Zakończenie działań wojskowych strażaków w usuwaniu skutków nawałnicy
01.09.2017

Wojskowe straże pożarne zakończyły swój udział w usuwaniu skutków nawałnic jakie miały miejsce w województwie pomorskim. Inicjatorem skierowania wojskowych strażaków do działań był Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej płk Tadeusz LIKUS.
Pierwszy etap działań obejmował skierowanie 3 zastępów wojskowych straży pożarnych w sile 14 strażaków w dniach 18 i 19 sierpnia br. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Na koordynatora działań wyznaczono oficera z Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. Zastępy dysponowały w 14 pilarkami, zapasem paliwa i łańcuchów pozwalających na niezależne i długookresowe działania, a w przypadku awarii natychmiastowe odtworzenie sprawności sprzętu.

Po zameldowaniu się u Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie, pierwsze zadania wyznaczono o godz. 8.30. Przydzielono miejsce prowadzenia działań, a zastępy skierowano do miejscowości Trzebuń, w którym powołano wysunięty sztab akcji.

Na miejscu zadysponowano zastępy w okolice miejscowości Raduń, w którym wykonywano oczyszczenie drogi z drzew pod budowę nowych linii energetycznych. Praca wykonywana była na dwóch odcinkach bojowych jeden o długości 300 m, a drugi 50 m. Następnie zastępy udały się do miejscowości Kalwaria oddalonej o 0,5 km od m. Raduń, gdzie znajdowało się gospodarstwo pozbawione prądu. Na odległości około 100 m wykonano przejście pod liniami energetycznymi po czym udano się do kolejnego gospodarstwa gdzie również wykonano podobne zadanie. Działania zakończono o godz. 20.00.

Drugiego dnia działań usuwano wywroty na drodze lokalnej w m. Raduń oraz usunięto przełamane drzewa stanowiące zagrożenie dla pensjonariuszy miejscowych ośrodków wypoczynkowych. Następnie, zastępy udały się do gospodarstwa rolnego, w którym udzielono pomocy przy zabezpieczeniu balotów z sianem, które zniszczone zostały przez pobliskie drzewa. Zastępy zadysponowane zostały na teren jednego z ośrodków wypoczynkowych, w którym nakazano ścięcie pozostałych drzew stanowiących zagrożenie dla przebywających na tym terenie osób.

Ostatnim zadaniem było wykonanie przejścia na drodze między miejscowością Raduń a Główczewicami na odcinku 300 m. Działania zakończono o godzinie 17:30 po czym zastępy udały się do swoich garnizonów.

Na podstawie Zarządzenia Operacyjnego nr 38/DSO DG RSZ/2017 oraz Zarządzenia Operacyjnego nr 39/DSO DG RSZ/2017 Dowódcy Generalnego RSZ skierowano do pomocy w terminie 24-31.08.br na rzecz administracji publicznej 6 zastępów wojskowych straży pożarnych.

O działaniach na bieżąco informowano dyżurne służby operacyjne Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowództwa Operacyjnego RSZ. Działania wojskowych straży pożarnych polegały na udrażnianiu koryta rzeki Brdy oraz Wielkiego kanału Brdy, usuwaniu wywrotów drzew z dróg przeciwpożarowych oraz dróg komunikacji publicznej zapewniając ich przejezdność, wykonywanie przejść pod liniami energetycznymi, umożliwiając doprowadzenie energii elektrycznej gospodarstwom rolnym, w tym:
- usuwanie wywrotów drzew w Zespole Dworsko - Parkowym Krojanty;
- udrażnianie koryta rzeki Mosina na odc. Leśno - Jezioro Leśno Górne (ok. 500 m);
- udrażnianie koryta rzeki Mosina na odc. Jezioro Leśno Górne - m. Orlik (1800 m);
- wycinka konarów drzew zagrażających budynkowi mieszkalnemu pod. Adresem Orlik 11 z użyciem podnośnika hydraulicznego PSP oraz zastępem miejscowej OSP;
- usuwanie zwałów drzew z drogi leśnej na odc. Rytel w kierunku m. Konigort (ok. 500 m);
- usuwanie wywrotów z drogi pożarowej nr 14;
- usuwanie wywrotów z drogi pożarowej nr 16;
- udrażnianie rzeki Struga w m. Silno;
- usuwanie wywrotów z drogi leśnej z m. Konigort w kierunku Zapory Mylof;
- usunięcie drzew zagrażających budynkowi mieszkalnemu w m. Rytel;
- udrażnianie drogi publicznej Rytel - Zapędowo;
- udrażnianie drogi publicznej Zapędowo - Lutom;
- udrażnianie drogi publicznej Lutom - Most Żukowo;
- udrażnianie drogi publicznej Most Żukowo - Rytel.

Zastępy funkcjonowały w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Chojnice, które rozwiązano w dniu 30.08.2017 r. Zastępy udały się do macierzystych jednostek wojskowych (ostatni o godzinie 18:32).

Skład osobowy zastępów wojskowych straży pożarnych:

Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu

1/ mł. asp. Łukasz Winiarski
2/ mł. asp. Jarosław Renkiewicz
3/ sekc. Łukasz Karnowski
4/ Marek Frączek (SSP)


Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko

w dniach od 24.08.br do 27.08.br
1/ mł. chor. Zbigniew Amroży
2/ st. sierż. Krzysztof Śmigielski
3/ plut. Marcin Jakiel
4/ Paweł Szymański

w dniach od 28.08.br do 30.08.br
1/ st. chor. szt. Paweł Pawłowski
2/ mł. chor. Wojciech Łabiak
3/ plut. Tomasz Walczak
4/ Adam Hnat


Centralny Poligon Sił Powietrznych Ustka

1/ mł. chor. Krzysztof Hetmański
2/ plut. Marcin Pianka
4/ st. szer. Piotr Antczak
5/ szer. Tomasz Kosiński


Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie

w dniach od 24.08.br do 28.08.br
1/ sierż. Piotr Olejniczak
2/ kpr. Piotr Babiarz
3/ st. szer. Wojciech Augustynowicz
4/ st. szer. Sylwester Nowakowski

w dniach od 28.08.br do 30.08.br
1/ kpr. Kamil Hendrich
2/ plut. Arkadiusz Kuchenbekier
3/ st. szer. Krzysztof Podkościelny
4/ szer. Robert Kowalski


1 Regionalna Baza Logistyczna – Skład Maksymilianowo

1/ st. asp. Jarosław Milczarek
2/ asp. Leszek Matuszewski
3/ mł. ogn. Michał Górski
4/ Dariusz Wesołowski


Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz

1/ st. chor. Krzysztof Karczmarczyk (OSPWL)


15 Brygada Zmechanizowana

2/ st. szer. Piotr Mazurczyk
3/ st. szer. Cezary Borchet
4/ st. szer. Tomasz MarkowskiKoordynatorem działań był st. kpt. Emil Ćwikliński - st. specjalista Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Należy podkreślić że strażacy Ci wykazali się wielką ofiarnością w udzielaniu pomocy okolicznym mieszkańcom, wykonując szereg zadań na rzecz administracji publicznej. Za swoje działania uzyskali wysoką ocenę ze strony kierownictwa WZZ Chojnice, Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej (obecnego na miejscu) oraz oficera wyznaczonego na koordynatora działań wojskowych straży pożarnych podczas zgrupowania, godnie reprezentując i dbając o dobre imię Sił Zbrojnych RP.Pobierz cz. 1

Pobierz cz. 2
Zdjęcia: Emil Ćwikliński, Artur Zakrzewski, Michał Dudek, 2 pułk saperów, 3 batalion drogowo - mostowyE.Ć.