WOP
Aktualności
Change version
CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ
18.01.2017
pod takim hasłem w dniu 16.01.2017 r. w sali szkoleniowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych - Dęba zostały przeprowadzone zajęcia z żołnierzami i pracownikami wojskaJak co roku strażacy przypominają, że jedną z przyczyn podczas użytkowania pieców jest tzw. CZAD, czyli tlenek węgla powstający w wyniku niecałkowitego spalania np. w wyniku niesprawnych wentylacji w kotłowni, łazienkach bez odpowiedniej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. Tlenek węgla jest to gaz bezbarwny i bezwonny, mający silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć. Prowadzący zwrócił uwagę na skuteczność zabezpieczenia przed niebezpieczeństwem zatrucia się tlenkiem węgla elektronicznymi czujkami tlenku węgla.

Czujki wyposażone są w akustyczny sygnalizator alarmujący mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Należy je instalować w korytarzach, najlepiej w pobliżu sypialni aby ostrzeżenie nadeszło w porę.

Zajęcia prowadził Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie Pan mł. bryg. Adam SMYKLA

/04/